Premierul ungar Peter Magyar și-a afișat încă o dată ambiția de a reda o voce puternică țărilor din Europa Centrală reunite în cadrul Grupului de la Visegrad, o alianță informală care reunește țara sa, Polonia, Republica Cehă și Slovacia, informează agenția AFP.
- Publicitate -
„Vom reprezenta împreună Europa Centrală la Bruxelles și în alte părți", a declarat Magyar în cadrul unei conferințe de presă alături de omologii săi Donald Tusk, Andrej Babis și Robert Fico, la palatul Grassalkovich, lângă Budapesta.
După pierderea de influență a acestui grup, numit și V4, cauzată de tensiunile dintre Ungaria fostului premier naționalist Viktor Orban și Polonia, Peter Magyar a anunțat că s-a convenit reluarea consultărilor regulate înaintea summiturilor UE.
Premierul slovac Robert Fico, a cărui țară va prelua președinția grupului începând cu 1 iulie, a afirmat la rândul său că nu dorește „să fie pur și simplu obiectul deciziilor luate de alții, în special de Consiliul European și de celelalte instituții europene".