Miercuri, 24 Iunie 2026

Grupul de la Visegrad, reunit în Ungaria, vrea să conteze din nou

de Sorin MIHALACHE Miercuri, 24 Iunie 2026 15 < 1 min citire
Grupul de la Visegrad, reunit în Ungaria, vrea să conteze din nou
Premierul ungar Peter Magyar și-a afișat încă o dată ambiția de a reda o voce puternică țărilor din Europa Centrală reunite în cadrul Grupului de la Visegrad, o alianță informală care reunește țara sa, Polonia, Republica Cehă și Slovacia, informează agenția AFP.
Vom reprezenta împreună Europa Centrală la Bruxelles și în alte părți", a declarat Magyar în cadrul unei conferințe de presă alături de omologii săi Donald Tusk, Andrej Babis și Robert Fico, la palatul Grassalkovich, lângă Budapesta.
După pierderea de influență a acestui grup, numit și V4, cauzată de tensiunile dintre Ungaria fostului premier naționalist Viktor Orban și Polonia, Peter Magyar a anunțat că s-a convenit reluarea consultărilor regulate înaintea summiturilor UE.
Premierul slovac Robert Fico, a cărui țară va prelua președinția grupului începând cu 1 iulie, a afirmat la rândul său că nu dorește „să fie pur și simplu obiectul deciziilor luate de alții, în special de Consiliul European și de celelalte instituții europene".
Taguri
Articolul anterior Comisarul Kubilius: „UE trebuie să integreze Ucraina în viitoarea uniune a apărării”
Articolul următor Israelul încearcă să-și reducă dependența de livrările de arme americane

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei