Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Islanda vrea o nouă Constituție până la alegeri pentru a adera la UE

de Cuget Liber Marţi, 03 Februarie 2009 456 < 1 min citire
Guvernul interimar islandez intenționează să schimbe Constituția, în vederea unei aderări rapide la UE după alegerile anticipate din aprilie, a anunțat ieri Partidul social-democrat, una dintre cele două formațiuni la putere de duminică, relatează AFP.
"Vom schimba Constituția, ceea ce va permite aderarea la UE rapid, în cursul viitorului mandat", a spus purtătorul de cuvânt al partidului, Arni Pall Arnason.
Pentru modificarea Constituției, trebuie dizolvat Parlamentul și convocate noi alegeri. Noul guvern în funcție de duminică a prezentat data de 25 aprilie.
Noua coaliție de stânga - Partidul social-democrat și Verzii - o înlocuiesc pe cea precedentă de centru-dreapta. Social-democrații au fost mereu favorabili UE, spunând că o aderare ar permite țării cu 320.000 de locuitori să-și stăpânească mai bine economia, foarte fluctuantă.
După ce a fost una dintre țările cele mai prospere de pe planetă, Islanda este dur lovită de criza financiară internațională. Deocamdată, programul noului guvern prezentat duminică nu cere decât publicarea unui raport despre aderare până la 15 aprilie.
Islanda, membră a spațiului economic european, îndeplinește deja criteriile de aderare la UE și ar putea deveni membră din 2011, a spus săptămâna trecută comisarul european pentru extindere, Olli Rehn.
Articolul anterior Liviu Dragnea a demisionat și el de la conducerea MAI
Articolul următor Premierul chinez, atacat cu… un pantof de către un manifestant

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei