Liderul mișcării șiite libaneze Hezbollah, Naim Qassem, a calificat drept o gravă eroare acordul semnat de Liban și Israel sub auspiciile Statelor Unite, considerându-l nul și neavenit, informează agenția AFP.
- Publicitate -
„Acordul-cadru de la Washington este umilitor, rușinos și reprezintă un abandon de suveranitate", a declarat Naim Qassem, acuzând guvernul libanez că legitimează astfel ocuparea teritoriului țării.
„Acest acord este nul și neavenit și cele care trebuie aplicate sunt prevederile memorandumului de înțelegere iraniano-american", a adăugat liderul Hezbollah, făcând referire la textul semnat la 17 iunie de către Washington și Teheran, care prevede încetarea ostilităților în Liban.
Israelul, Libanul și Statele Unite au semnat vineri la Washington un acord-cadru, fără a dezvălui detaliile acestuia, dar cu obiectivul declarat de a deschide calea către o pace și o securitate durabile, a anunțat secretarul de stat american Marco Rubio.