Duminică, 28 Iunie 2026

Liderul Hezbollah califică acordul-cadru Israel-Liban drept o gravă eroare

de Sorin MIHALACHE Duminică, 28 Iunie 2026 25 < 1 min citire
Liderul Hezbollah califică acordul-cadru Israel-Liban drept o gravă eroare
Liderul mișcării șiite libaneze Hezbollah, Naim Qassem, a calificat drept o gravă eroare acordul semnat de Liban și Israel sub auspiciile Statelor Unite, considerându-l nul și neavenit, informează agenția AFP.
Acordul-cadru de la Washington este umilitor, rușinos și reprezintă un abandon de suveranitate", a declarat Naim Qassem, acuzând guvernul libanez că legitimează astfel ocuparea teritoriului țării.
Acest acord este nul și neavenit și cele care trebuie aplicate sunt prevederile memorandumului de înțelegere iraniano-american", a adăugat liderul Hezbollah, făcând referire la textul semnat la 17 iunie de către Washington și Teheran, care prevede încetarea ostilităților în Liban.
Israelul, Libanul și Statele Unite au semnat vineri la Washington un acord-cadru, fără a dezvălui detaliile acestuia, dar cu obiectivul declarat de a deschide calea către o pace și o securitate durabile, a anunțat secretarul de stat american Marco Rubio.
Taguri
Articolul anterior Fată de 10 ani, ucisă de un șofer băut care a fugit de la locul accidentului. O altă copilă a fost rănită
Articolul următor Maia Sandu a discutat cu Înaltul Comisar OSCE pentru minoritățile naționale despre alegerile din Găgăuzia

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei