Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut o întrevedere cu Înaltul Comisar al OSCE pentru minoritățile naționale, Christophe Kamp, aflat în vizită la Chișinău. Oficialii au discutat, între altele, despre situația din Găgăuzia, regiune autonomă (din 1995) din sud-estul R. Moldova, informează NewsMaker.md.
- Publicitate -
Potrivit unui comunicat al președinției de la Chișinău, discuțiile au vizat protecția drepturilor persoanelor aparținând diferitelor grupuri etnice și consolidarea coeziunii sociale. Maia Sandu a subliniat că procesul de aderare la Uniunea Europeană este văzut drept cea mai sigură garanție pentru asigurarea egalității de șanse și a respectării drepturilor tuturor cetățenilor, indiferent de limbă sau etnie.
Un alt subiect abordat a fost situația din autonomia găgăuză. Președinta Republicii Moldova a accentuat necesitatea organizării unor alegeri libere și corecte în Găgăuzia și a asigurării unui spațiu informațional „sănătos”. Totodată, aceasta a precizat că reforma administrației publice locale nu afectează statutul special al autonomiei, garantat de Constituție, și a menționat că specificul raionului Taraclia (sud) - cu o populațe preponderent bulgară - va fi respectat.
Mandatul Adunării Populare din Găgăuzia a expirat pe 12 noiembrie 2025, iar alegerile pentru o nouă componență au fost amânate de două ori, pe 22 martie și 21 iunie 2026, pe motiv că nu au fost respectate prevederile legale privind constituirea și funcționarea autorității electorale responsabile de organizarea scrutinului.