Vineri, 05 Iunie 2026

Londra / Metroul a intrat în grevă pentru 24 de ore

de Cuget Liber Duminică, 08 Ianuarie 2017 143 < 1 min citire
Londra / Metroul a intrat în grevă pentru 24 de ore
Angajații de la metroul din Londra au declanșat duminică seară o grevă de 24 de ore, care poate fi continuată, după eșecul discuțiilor legate de reducerea numărului de posturi și de ghișee din stații, relatează AFP.
Mișcarea de protest a început la ora locală 18.00 și majoritatea stațiilor din centrul capitalei britanice au fost închise.
Călătorii au fost avertizați de vineri că funcționarea metroului va fi afectată pe scară largă duminică seară și întreaga zi de luni din cauza acestei greve, fiind posibilă o suprasolicitare a autobuzelor și transportului feroviar metropolitan.
Greviștii denunță în special eliminarea ghișeelor de vânzare a biletelor în stații, înlocuite de distribuitoare automate.
"Această grevă va reprezenta un inconvenient major pentru călători și turiști", și-a exprimat regretul primarul Londrei, Sadiq Khan, pe pagina sa de Facebook.
Taguri
Articolul anterior ATENȚIONARE METEO / COD GALBEN DE GER ȘI VISCOL ÎN TOATĂ ȚARA
Articolul următor Video. FĂRĂ MÂNCARE, COMBUSTIBIL ȘI APĂ / Intervenție în forță pentru românii blocați la granița cu Bulgaria

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei