Ministrul Sănătăţii, dr. Alexandru Rogobete, a precizat care au fost cele mai importante schimbări care au avut loc anul acesta în sistemul de sănătate, dar şi care este cea mai importantă schimbare pe care şi-o propune pentru prima parte a anului care vine. Astfel, spune Ministrul Sănătăţii, printre cele mai importante măsuri de reorganizare a sistemului de sănătate care au fost luate anul acesta este obligativitatea medicilor din spitale să ofere consultaţii în Ambulatoriul de specialitate, într-un program extins până la ora 20. Această măsură are rolul de a degreva unităţile de primiri urgenţe, acolo unde ajung foarte mulţi pacienţi deşi problemele lor de sănătate nu sunt neapărat urgenţe. O altă măsură importantă luată anul acesta, spune ministrul Sănătăţii, este integrarea clinică a medicilor care sunt şi cadre didactice, în sensul în care aceştia să fie incluşi în sistemul public medical, dar nu prin numire de către universităţi, ci şi prin concurs.
- Publicitate -
De asemenea, în ultima şedinţă de Guvern, a fost suplimentat bugetul CNAS cu 2 miliarde de lei, bani cu care se vor plăti concediile medicale pentru anul în curs şi cu care s-au plătit şi s-au adus astfel la zi facturile pentru farmacii şi pentru programele naţionale de sănătate.
O măsură prioritară pentru prima parte a anului ce vine, spune Ministrul Sănătăţii, este reforma în domeniul sângelui şi al produselor din sânge. Vor exista şase centre regionale de transfuzie, activitatea în centrele judeţene va fi reorganizată, iar sângele va fi testat cu tehnologie de ultimă generaţie bazată pe detectarea acizilor nucleici. Plasma umană va fi procesată în albumină, măsură care va aduce economii importante, având în vedere că acum suntem nevoiţi să importăm acest produs. (n.red - albumina umană este utilizată pentru refacerea şi menţinerea volumului plasmatic la pacienţii care au pierdut sânge sau lichide din diferite motive medicale; este esenţială în intervenţii chirurgicale complexe, în alte diferite situaţii clinice şi este administrată intravenos).
"Pentru prima parte a anului viitor, pe lângă reorganizarea sistemului de sănătate şi a spitalelor, îmi doresc să demarăm imediat cum trec sărbătorile una dintre reformele care trebuiau făcute de m bine de 15 ani şi nu s-a făcut, o reformă importantă şi anume în domeniul sângelui şi al produselor de sânge. Aici mă refer la reorganizarea INHT-ului,(n.red Institutul Naţional de Hematologie Transfuzională) pe de o parte, şi pe de altă parte la înfiinţarea a şase centre regionale de transfuzie în primul rând, apoi dotarea acestora cu echipamente de înaltă performanţă pentru testarea sângelui cu ultimele tehnologii agreate la nivel internaţional, tehnologii bazate pe detectarea acizilor nucleici, fapt care ne va permite să putem procesa plasma în România şi să putem produce albumină cu plasma colectată în România.
Este o reformă absolut necesară, importantă, care, pe lângă că ne va alinia la standardele europene de vigilenţă transfuzională şi de securitate a sângelui, va produce în timp mediu economii importante pentru că nu vom mai fi nevoiţi să cumpărăm albumină sau alte produse farmaceutice bazate pe plasmă umană din alte ţări şi le vom putea produce aici, acasă. Cred că este cea mai importantă reformă din domeniu care poate fi făcută şi pentru care am ambiţia ca anul viitor să fie realizată: regionalizarea centrelor de transfuzie în şase centre regionale, reorganizarea activităţii în centrele judeţene, creşterea standardelor de testare la tehnologie de ultimă generaţie bazată pe detectarea acizilor nucleici şi, foarte foarte important, procesarea plasmei umane colectate prin donare, în albumină", a spus Alexandru Rogobete într-un interviu acordat news.ro.