Duminică, 07 Iunie 2026

Șeful bazei aeriene Incirlik din Turcia a fost ARESTAT

de Cuget Liber Duminică, 17 Iulie 2016 186 2 min citire
Șeful bazei aeriene Incirlik din Turcia a fost ARESTAT
Comandantul turc al bazei aeriene Incirlik, unde se află trupe americane și NATO, a fost arestat pentru complicitate la lovitura de stat din Turcia, a declarat duminică un oficial guvernamental pentru Reuters, notează News.ro. Baza aeriană Incirlik, unde se află unități NATO și americane, a fost izolată, iar alimentarea cu energie electrică a fost sistată, a anunțat Consulatul SUA din Turcia, citat de CNN Turk. O confirmare a venit și din partea SUA. Armata americană și-a suspendat raidurile împotriva organizației teroriste Stat Islamic din Siria și Irak lansate de la baza sa din sudul Turciei, a anunțat Pentagonul citat de AFP, scrie news.ro
Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a declarat sâmbătă că tot personalul și unitățile militare aliate din Turcia sunt în siguranță după tentativa de lovitură de stat.
Stoltenberg a precizat că informația i-a fost furnizată de comandantul suprem al Alianței, generalul american Curtis Scapparrotti, relatează News.ro.
"El confirmă că tot personalul și toate unitățile NATO din Turcia sunt în siguranță și securizate", a anunțat oficialul pe Twitter.
El a salutat și "susținerea puternică arătată de oameni și de toate partidele politice față de democrație și de Guvernul ales democratic al Turciei".
Forțele SUA folosesc baza aeriană Incirlik pentru a lansa raiduri împotriva organizației teroriste Statul Islamic.
Operațiunile de la baza aeriană Incirlik au fost suspendate, în urma închiderii spațiului aerian folosit pentru misiuni, a anunțat purtătorul de cuvânt al Departamentului Apărării, Peter Cook, într-un comunicat.
Forțele americane "își ajustează operațiunile de zbor în cadrul campaniei de contracarare a ISIS pentru a minimaliza efectele asupra campaniei", a precizat el, sugerând că misiunile împotriva jihadiștilor ar putea fi lansate de la alte baze.
Alimentarea cu energie electrică a fost întreruptă, dar generatoarele au permis funcționarea normală a echipamentelor, astfel încât zborurile să poată fi reluate imediat după redeschiderea spațiului european, a adăugat purtătorul de cuvânt.
"Oficialii americani lucrează cu turcii pentru a relua operațiunile europene cât mai rapid posibil", a explicat Cook.
Autorităățile turce au suspendat funcționarea bazei Incirlik sâmbătă, după tentativa de lovitură de stat.
Statele Unite folosesc Incirlik pentru a lansa bombardamente asupra țintelor ISIS din Siria și Irak. SUA au lansat drone, avioane Prowler și aeronave A-10 de la bază.
Washingtonul are circa 2.200 de militari și angajați civili în Turcia, care este membră NATO și un partener regional crucial. Circa 1.500 dintre ei se află la Incirlik.
Taguri
Articolul anterior Leonard Savioli, performerul Campionatului Național de Kung-Fu
Articolul următor Un nou atac armat în SUA! Mai mulți ofițeri de poliție au fost împușcati

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei