Vineri, 05 Iunie 2026

Site-ul opozantului rus Aleksei Navalnîi, blocat de autorități

de Cuget Liber Vineri, 16 Februarie 2018 140 < 1 min citire
Site-ul opozantului rus Aleksei Navalnîi, blocat  de autorități
Accesul la site-ul oponentului nr. 1 al Kremlinului, Aleksei Navalnîi, a fost blocat, ieri, la ordinul autorității ruse pentru controlul mass-media, în urma cererii unui miliardar vizat de o anchetă recentă a acestuia, potrivit France Presse.
"Roskomnadzor (n.r. - autoritatea de control al mass-media) a blocat https://navalny.com la cererea oligarhului rus Oleg Deripaska", a anunțat opozantul pe contul său de Twitter. "Site-ul rămâne încă accesibil prin intermediul câtorva furnizori de internet, dar aceasta este temporar", a adăugat el.
Blocarea blogului lui Aleksei Navalnîi intervine la mai puțin de o săptămână după publicarea unei înregistrări video acuzându-l pe influentul vicepremier rus Serghei Prihodko de a fi beneficiat de generozitatea miliardarului Oleg Deripaska.
Deripaska a solicitat ulterior ca toate informațiile legate de viața sa privată, inclusiv videoclipul care îl arată împreună cu un bărbat care seamănă cu Serghei Prihodko pe iahtul său, să fie eliminate de pe internet și din mass-media care s-au referit la acest caz.
Aleksei Navalnîi, simbol al luptei anticorupție, a informat sâmbătă că a primit un avertisment din partea Roskomnadzor, invitându-l să șteargă tot conținutul blogului său, înregistrat ca "site care conține informații a căror difuzare în Rusia este interzisă".
Taguri
Articolul anterior Premierul polonez îi critică pe "blatiștii" din NATO
Articolul următor Franța anunță o reformă profundă a examenului de bacalaureat

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei