Vineri, 05 Iunie 2026

Președintele Barack Obama: "SUA folosesc toate căile legale pentru a îl aresta pe Edward Snowden"

de Cuget Liber Miercuri, 26 Iunie 2013 133 < 1 min citire
"SUA folosesc toate căile legale  pentru a îl aresta pe Edward Snowden"
Președintele american Barack Obama a declarat că Statele Unite utilizează toate căile legale pentru a îl aresta pe fostul consultant Edward Snowden sosit, duminică, la Moscova de la Hong Kong.
"Urmărim toate căile legale și lucrăm alături de mai multe alte state pentru a fi siguri că observăm legea", a declarat președintele, pentru jurnaliștii de la Casa Albă.
Obama a declarat că se bazează de departamentul de Justiție, în timp ce autoritățile americane încearcă să convingă Rusia să îl expulzeze pe Edward Snowden cu scopul de a îl împiedica să fugă în altă țară, precum Ecuador, unde a cerut azil.
Dacă va fi capturat de autoritățile americane, Snowden riscă 30 de ani de închisoare pentru dezvăluirile sale explozibile privind programele de supraveghere a comunicațiilor.
Taguri
Articolul anterior Brazilia: "Da dialogului, însă lupta continuă"
Articolul următor Afaceristă din Mangalia, anchetată pentru evaziune fiscală

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei