Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Turcia: Recep Erdogan anunță o nouă etapă în procesul de pace cu PKK

de Sorin MIHALACHE Joi, 06 Noiembrie 2025 80 < 1 min citire
Turcia: Recep Erdogan anunță o nouă etapă în procesul de pace cu PKK
Președintele turc Recep Tayyip Erdogan a declarat că Turcia a intrat într-o nouă etapă în eforturile de a pune capăt violenței militanților kurzi și a semnalat că este deschis la ideea ca liderul Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK) încarcerat, Abdullah Ocalan, să se adreseze parlamentarilor, informează agenția Reuters.
Șeful statului turc a spus că săptămâna trecută a avut discuții constructive cu lideri importanți din partidul pro-kurd DEM, care au susținut ideea ca Ocalan să se adreseze unei comisii parlamentare privind dezarmarea PKK și a îndemnat toți actorii să contribuie la acest demers.
Se pare că am ajuns la o nouă răscruce pe calea către o Turcie liberă de terorism", le-a spus președintele Erdogan parlamentarilor din partidul său de guvernământ AKP. „Fiecare trebuie să își asume responsabilitatea și să își facă partea", a adăugat acesta.
Taguri
Articolul anterior Perchezițiile domiciliare continuă, la Constanța. Administratorul unei societăți comerciale este cercetat
Articolul următor Interzis la păcănele pentru tinerii sub 21 de ani. Un proiect depus în Parlament schimbă regulile ”jocului”

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Actualitate

Ultima oră

Titlurile zilei