Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Concertul trupei Phoenix a fost amânat

de Mirabela ȘERBĂNESCU Sâmbătă, 20 Aprilie 2019 713 < 1 min citire
Concertul trupei Phoenix a fost amânat
Spectacolul "Sinteza-Rapsodia" al trupei "Phoenix" care urma să aibă loc, sâmbătă, 20 aprilie, la Casa de Cultură Constanța, s-a amânat pentru data de 22 mai. Potrivit directorului instituției, Gheorghe Ungureanu, decizia a fost luată întrucât nu au fost vândute foarte multe bilete, show-ul fiind programat cu puțin timp înainte de Paște.
Intitulat "Sinteza - Rapsodia", acesta reprezintă o sinteză între ciclul "Anotimpurilor", prezente pe albumul "Cei ce ne-au dat nume" și Rapsodia I, emblematică pentru George Enescu. Cu această ocazie, artiștii vor demonstra că muzica lui Enescu nu se reduce la o cercetare ornamentală și estetică, ci rămâne revelația unei realități ascunse.
Ca în orice alt proiect, starea de a fi a trupei "Phoenix" este de dăruire și luptă continuă, cu diferitele cortine ale ființei umane. Astfel, își propune răspunsul, printr-o sinteză între celebrele "Anotimpuri" și sensibilitatea clasică a marelui compozitor Enescu.
Taguri
Articolul anterior Haideți să petreceți "O noapte la Veneția"
Articolul următor Scufița Roșie revine la Teatrul "Căluțul de mare"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei