Duminică, 07 Iunie 2026

Intrare liberă la concertul folk din Club Doors

de Simona ANGHEL Luni, 06 Februarie 2023 738 < 1 min citire
Intrare liberă la concertul folk din Club Doors
Joi, 9 februarie, de la ora 18, iubitorii muzicii folk din Constanţa sunt invitaţi să petreacă o seară în compania lui Silviu Covaci la Club Doors.
Silviu George Covaci s-a născut pe 19 decembrie 1977, la Constanţa, şi a îndrăgit muzica încă din copilărie. Din adolescenţă s-a axat pe chitară, instrument cu care, la început, şi-a încântat prietenii, pentru ca mai apoi să susţină reprezentaţii la scenă deschisă.
Deşi zdrăngănea chitara din liceu, s-a apucat de cântat mai serios în 2009, la îndemnul prietenilor săi.
Într-un portret de artist realizat de adevărul.ro, artistul spune că s-a simţit atras de muzică din copilărie, dar tatăl său (Adi Covaci), fost angajat al Teatrului Fantasio din Constanţa, i-a cumpărat o chitară abia în clasa XI-a.
M-am îndrăgostit imediat de ea. Am început să cânt, iar când părinţii au văzut că am ceva talent, mi-am zis că aş putea merge mai departe", spune artistul. S-a pregătit mai mult timp cu un profesor, de la care a învăţat teoria muzicală, apoi a început să studieze singur. 
Taguri
Articolul anterior Baze sportive ale CS Farul şi DJST, în administrarea CSM Constanţa
Articolul următor Peste 400 de persoane, căutate în spațiul Schengen, găsite în România

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei