Cea de-a III-a ediție a Festivalului Interjudețean de Teatru pentru liceeni "Catharsis", care va avea loc în perioada 8 - 9 martie, în sala de festivități a Colegiului Național "Gheorghe Șincai" București, a lansat ideea și pretenția de a simți teatrul și a-l privi ca pe ceva mai mult decât o joacă.
- Publicitate -
Printre cele opt trupe finaliste ale ediției se află și două din județul Constanța. Este vorba despre Trupa "Ovidius", cu spectacolul "Eu sau poate nu" - compoziție proprie a echipei de teatru a Liceul Teoretic "Ovidius" Constanța, și Trupa "Nova", spectacolul "Două loturi", de I.L. Caragiale, a Grupului Școlar Industrial "Ion Bănescu" Mangalia.
Etapa finală presupune trei probe de concurs: spectacolul propriu-zis, improvizația și scenariul obligatoriu. Prestația elevilor - actori va fi evaluată de specialiști în domeniu, în frunte cu președintele juriului, prof. univ. dr. Florin Zamfirescu.