Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Muzeul de Artă, gazda unei călătorii muzicale

de Simona ANGHEL Luni, 13 Decembrie 2021 172 < 1 min citire
Muzeul de Artă, gazda unei călătorii muzicale
Anul acesta, lumea internațională a muzicii celebrează centenarul nașterii compozitorului Astor Piazzolla (1921-2021), creatorul „noului tango" (tango nuevo), revoluționând genurile latino-americane populare din cafenelele argentiniene, specifice formațiilor cu bandoneon (un instrument din  familia acordeonului) sau a ansamblurilor muzicale ori  cu pian virtuoso, pentru scenă internațională clasică. O muzică, deopotrivă clasicizantă, cât și jazzistică, cu un tipar ritmic și improvizatoric original, scriitură liberă cu linii melodice înfocate sau pline de nostalgia unui trecut muzical pasional, niciodată uitat.
În limita locurilor disponibile, joi, 16 decembrie, între orele 15.00-17.00, la Muzeul de Artă din Constanța, pentru o călătorie muzicală alături de pian solo și acordeon acompaniat, în lumea tango-ului instrumental și a dansului argentinian, cu lucrări care au avut succes pe scenele internaționale de muzică clasică.
În program mai sunt lucrări pentru pian de Carlos Guastavino, Alberto Ginastera și Carlos Eleta Almaran (în transcripția lui Ioan Dobrinescu).
Taguri
Articolul anterior Regatul Unit solicită o intensificare masivă a campaniei de rapel vaccinal
Articolul următor 22 de persoane au fost salvate de salvamontiști, în ultimele 24 de ore

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Cultură-Educație

Ultima oră

Titlurile zilei