În week-endul care a trecut, zeci de mii de turiști s-au aflat la mare. Stațiunile din sudul litoralului au fost foarte aglomerate, iar drumul de întoarcere către casă a fost un adevărat calvar pentru turiști. Duminică seara, între Eforie Nord și Tuzla se circula bară la bară. Distanța dintre Costinești și Constanța se străbătea în
- Publicitate -
mai bine de o oră și jumătate. Plictisiți și exasperați că trebuie să meargă cu viteza melcului, unii turiști coborau din mașini și făceau ședințe foto pe marginea șoselei.
Potrivit Inspectoratului Județean de Poliție Constanța, week-endul trecut, pe litoral
s-au aflat mai bine de 130.000 de turiști pe litoral, cu 50.000 mai mult față de aceeași perioadă a anului trecut. Acestea sunt doar statisticile oficiale. În calcul nu intră cei care s-au cazat la particulari sau care au venit la mare la prieteni.