Vineri, 05 Iunie 2026

Expoziție de grafică la Muzeul de Artă

de Mirabela ȘERBĂNESCU Miercuri, 01 August 2018 222 1 min citire
Expoziție de grafică la Muzeul de Artă
Atât turiștii, cât și localnicii sunt așteptați în intervalul 1-25 august, la Muzeul de Artă din Constanța, unde vor putea admira ultimele creații ale graficienei Ana Ștefania Andronic Buzu, puse sub genericul "Motion Blur". Vernisajul expoziției va avea loc astăzi, 1 august, începând cu ora 17.00, la etajul III al instituției de cultură. 
Expozițiile personale din ultimii ani, precum și participările tinerei la diferite târguri internaționale au investigat noi modalități de expresie în pictura figurativă evoluând spre un decorativism complex, impregnat de simboluri și sugestii grafice. 
Membră din anul 2014 a Uniunii Artiștilor Plastici, Ana Ștefania Andronic Buzu a urmat cursurile Facultății de Arte Plastice din București, secția de Grafică, pentru că era un mare fan al desenelor animate. De-a lungul timpului, tânăra a fost protagonista a numeroase expoziții personale (de artă digitală, de design vestimentar, de artă decorativă) atât în țară, cât și în străinătate. Despre ea, criticii de artă spun că este o artistă cu un imaginar inepuizabil, greu de clasificat, care "poartă ludicul formelor și pe cel al logosului, într-un spațiu al magiei plutitoare. Fastul oniric, cu sonurile și reverberările întoarcerii în timp, senzațiile, aromele și candorile plăsmuind metafore sunt prezente peste tot, gravând, uneori inefabil, alteori cu un lirism inchietant, o lume care funcționează după legile unei scenografii proprii".
Taguri
Articolul anterior Muzeul "Ion Jalea", deschis pe toată durata sezonului estival
Articolul următor Primarul Decebal Făgădău nu a semnat inițiativa "Fără penali în funcții publice". Care este explicația

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Diverse

Ultima oră

Titlurile zilei