Vineri, 05 Iunie 2026

Greșeli pe care le faci cu banii tăi

de Cuget Liber Miercuri, 16 Octombrie 2013 211 1 min citire
Greșeli pe care le faci cu banii tăi
1. Crezi că pierzi bani plătind chirie
Se spune că atunci când închi-riezi ceva (de la mașini, până la locuințe), nu faci altceva decât să arunci banii în buzunarul proprie-tarului. Dacă ai fi tu însuți pro-prietarul respectivului bun, ai băga banii la tine în cont.
În realitate, însă, proprietatea aduce cu sine o mulțime de chel-tuieli: de la rată, ipotecă și impozite, la cheltuieli de întreținere. Dacă se sparge o țeavă în locuința în care trăiești, reparația îl privește pe proprietar. Iar dacă tu ești proprietarul, datoria cade pe umerii tăi. În plus, din cauza vremurilor pe care le trăim, nu vei ști niciodată dacă banii pe care i-ai dat pe casă îi vei recupera sau nu în cazul în care vrei să vinzi proprietatea pentru a-ți lua ceva mai mare.
2. Economisești bani cumpărând la reduceri
Nimic nu este mai satisfăcător decât să-ți achiziționezi produsul dorit la un preț bun. Problema este că în timp ce te "păcălești" că chel-tui puțin pe diverse obiecte, în reali-tate cheltui mai mult pentru că iei "la reducere" lucruri de care nu ai neapă-rată nevoie. Dacă vrei într-adevăr să economisești bani în perioada de reduceri, fă-ți o listă cu lucrurile de care ai neapărată nevoie și nu te abate de la ea.
3. Ca să investești ai nevoie de mulți bani
Oamenii se gândesc la investiții ca la o cantitate uriașă de bani plasată pe piață de către specialiștii de pe Wallstreet. În realitate, însă, nu-ți trebuie portofelul lui Warren Buffet că să faci câteva mișcări înțelepte. Pentru asta trebuie să pui de-o parte bani pentru datorii, fonduri de urgență, economii și investiții. Strânge lunar bani și pentru capitolul investiții apoi, când te simți pregătit, cere sfatul unui broker.
Taguri
Articolul anterior Internetul, principala sursă de recrutare a angajaților
Articolul următor Reguli esențiale în întocmirea unui CV

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Diverse

Ultima oră

Titlurile zilei