Vineri, 05 Iunie 2026

Membrele comunității germane au celebrat "cea mai frumoasă jumătate a lumii"

de Cuget Liber Luni, 15 Martie 2010 487 < 1 min citire
Membrele comunității germane au celebrat "cea mai frumoasă jumătate a lumii"
Melodiile tradiționale ale germanilor din Dobrogea răsună și astăzi grație membrelor corului comunității
Primăvara a venit și pentru membrele comunității germane din Constanța care, profitând de ziua de 8 Martie, s-au întâlnit la sediul comunității pentru a sărbători Ziua femeii.
Așa cum le-a obișnuit pe colegele din comunitate, Georgeta Toma a fost și de această dată responsabilă cu partea teoretică a evenimentului. Astfel că, ea a prezentat un scurt istoric al acestei sărbători internaționale, intervenția sa fiind urmată apoi de discuții libere între participantele la eveniment.
"Ziua mamei se sărbătorea încă de pe vremea zeilor din Olimp când exista un festival dedicat mamei tuturor zeilor și zeițelor în Grecia Antică. În 1910, la Copenhaga apare pentru prima dată ideea Zilei femeii când se sărbătorea mișcarea femeilor pentru egalitate de șanse. Ziua femeii a fost recunoscută ca sărbătoare internațională în 1977, devenind o tradiție în majoritatea țărilor din Europa și în SUA, fiecare sărbătorind-o așa cum simte", astfel și-a început Georgeta Toma intervenția despre sărbătoarea femeilor de pretutindeni, pentru a încheia într-o notă romantică, amintindu-le celor câțiva bărbați prezenți în preajmă că așa cum spunea un mare gânditor francez, femeia este "cea mai frumoasă jumătate a lumii".
Taguri
Articolul anterior Calendarul săptămânii
Articolul următor Elveția va aloca României 10 milioane de franci pentru proiecte interetnice

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Diverse

Ultima oră

Titlurile zilei