Joi, 04 Iunie 2026

Real Time: "Prima Casă este o iluzie pentru cumpărători"

de Cuget Liber Vineri, 25 Septembrie 2009 226 < 1 min citire
Românii pot obține de la bănci aproximativ 57.000 euro pentru achiziționarea de locuințe, potrivit unui studiu realizat de compania de audit și consultanță Real Time.
"Puterea de cumpărare a românilor este scăzută. Pe baza unui salariu mediu, un român nu poate obține mai mult de 57.000 de euro. Probabil și de aceea Prima Casă se învârte în jurul a 60.000 de euro. Dezvoltatorii trebuie să construiască pentru acest buget", a declarat Ion Cătuțoiu, reprezentant al Real Time.
El a caracterizat Prima Casă ca fiind un "instrument electoral agreat cu greu de bănci, înșelător pentru dezvoltatori și o iluzie pentru cumpărători".
"Singura certitudine a programului este că prețurile apartamentelor vechi vor crește. Prețurile de listare într-o piață în care nu există un număr relevant de tranzacții sunt înșelătoare. Trebuie făcută diferența între valoare de piață și valoarea de prezentare. Aici apar cele mai mari probleme de evaluare, metoda comparației pentru determinarea valorii de piață suferind din cauza lipsei de tranzacții", a mai spus Cătuțoiu.
Taguri
Articolul anterior Prețul la zi al locuințelor, la un click distanță
Articolul următor Imobiliare.ro și-a stabilit prețul de vânzare – 20 milioane euro

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Diverse

Ultima oră

Titlurile zilei