Un studiu recent, realizat de cerce-tătorii britanici, a relevat că persoanele care au obiceiuri obraznice în dormitor au avut rezultate mai bune la anumiți indicatori ai sănătății menta-le decât cei care preferă sexul cuminte.
- Publicitate -
Studiul a fost realizat pe un eșan-tion de aproximativ 1.300 de persoane, dintre care 902 erau adepți ai sexului cu năbădăi, iar respondenții au răspuns unor întrebări legate de personalitate, sensibilitate, dorința de integrare și tipul de atașament în relație.
Inițial se credea că sexul fetișist este legat de anumite probleme de ordin mental sau chiar de experiențe traumatizante din trecut, însă respondenții care preferă sexul condimentat au avut rezultate mult mai bune la test. Aceștia sunt mai puțin nevrotici, mai deschiși, mai siguri în relație și au o stare mentală mai bună per total decât cei care preferă sexul cuminte.
Deși rezultatul studiului nu este neapărat reprezentativ, persoanele care au fetish-uri sexuale sunt considerate, paradoxal, persoane cu probleme mentale, iar toate aceste dorințe sexuale neobișnuite au și o denumire în limbajul medical, și anume parafilie.
(Sursa: www.doctorulzilei.ro)