Un alpinist britanic a supraviețuit miraculos după ce a căzut de pe o stâncă înaltă de 300 de metri. Mai mult chiar, la sosiera echipelor de intervenție el stătea pe propriile picioare și studia o hartă, ca să găsească drumul de întoarcere.
- Publicitate -
Adam Potter are 35 de ani și e pasionat de cățărări. Ultima aventură alpină era să-l coste viața însă. El a încercat să urce pe un munte din Scoția și a căzut de pe o stâncă, de la 305 de metri altitudine. S-a lovit de mai multe pietre, dar a scăpat, în mod miraculos, doar cu câteva răni.
Bărbatul spune că, în timpul căzăturii, nici nu a realizat în ce pericol se află. Plonja atât de rapid încât nu putea să se gândească la nimic. Abia spre final și-a dat seama că ar putea să moară.