Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Un român din Cernavodă, pe scenă la prezentarea noului iPad

de Cuget Liber Sâmbătă, 10 Martie 2012 483 < 1 min citire
Un român din Cernavodă, pe scenă la prezentarea noului iPad
La prezentarea noului iPad, desfășurată miercuri în San Francisco, a luat parte și un român. Răzvan Baraitaru a urcat pe scenă, alături de CEO-ul Apple, Tim Cook, pentru a prezenta calitățile grafice ale noii tablete.
Baraitaru, angajat al producătorului de jocuri Revo Solutions, le-a arătat celor prezenți cum se mișcă jocul "Sky Gamblers: Air Supremacy" pe noul iPad, echipat cu procesor A5X quad-core și Retina Display, ceea ce înseamnă viteze mult mai mari și grafică mult mai bună decât pe console cum ar fi Xbox 360 sau PS3.
Discursul lui Baraitaru a durat două minute și jumătate, fiind rostit într-o engleză perfectă și presărat cu glume gustate de audiență.
Conform paginii sale de Facebook, Răzvan Baraitaru s-a născut în Cernavodă și trăiește în București, unde a absolvit Facultatea de Calculatoare de la Politehnică. El a lucrat la Gameloft și la Vivendi, iar din 2008 este programator la Revo Solutions.
Răzvan Baraitaru nu este primul român care a urcat pe scenă cu ocazia lansării unui produs Apple. În 2010, Bogdan Ursu de la Gameloft l-a ajutat pe Steve Jobs să prezinte un joc cu împușcături pentru prima tabletă Apple, iPad.
Taguri
Articolul anterior Tarom introduce destinații noi de la 25 martie
Articolul următor "Eu și Andra ne-am născut a doua oară"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Diverse

Ultima oră

Titlurile zilei