Operațiunea de recuperare a celor două corpuri neînsuflețite, desfășurată în data de 3 septembrie, la aproximativ şapte mile sud-est de Gura Portiței, a fost dificilă din cauza procesului degradării accentuate a acestora, urmare a temperaturilor ridicate, fapt care a impus limitări în acțiunile echipelor de intervenție, se arată într-un comunicat de presă transmis vineri, 6 septembrie, de Autoritatea Navală Română (ANR).
- Publicitate -
„Vizibilitatea redusă pe timpul nopții, coroborată cu condițiile hidrologice din zonă, nu au permis monitorizarea continuă a trupurilor neînsuflețite, ceea ce a condus la imposibilitatea recuperării acestora.
Cazul este în continuare în atenția autorităților, rămâne în vigoare avizul către navigatori și se relaționează permanent cu navele care se află în zonă”, menţionează sursa citată.