A murit papa de la Roma, l-au trimis „la culcare” pe Georgescu, şi-a vârât coada DNA prin Portul Constanţa. Aşa, şi? S-a cutremurat planeta? Constănţenii îşi văd în continuare de treabă, afacerile merg înainte, mai ales atunci când banii vin de la stat. S-a mâncat, s-a băut, s-a chefuit de sărbători, bugetele trebuie echilibrate, e vremea încasărilor!
- Publicitate -
Omenirea s-a apropiat de Dumnezeu în ultimele zile. După sfintele sărbători pascale, a urmat trista veste a morţii Papei Francisc, condus în weekend pe ultimul drum. Au fost momente emoţionante, pline de evlavie, pioşenie, dar… ce-i prea mult strică.
Începând din prima zi a noii săptămâni, se revine la vechile coordonate, iar în mediul de afaceri (re)începe bătălia pentru contractele din bani publici. Fie că-i gras curcanul, fie că-i vorba de un „mărunţiş” de câteva sute de mii de lei, afacerile cu statul cu vânate mai ceva ca blajina căprioară, pentru că banii din asemenea contracte sunt în primul şi în primul rând siguri.
„Feliile de tort” se împart cu grijă, să ajungă pentru fiecare, să fie totul bine! Bani frumoşi se fac nu numai în municipiul Constanţa sau în port, ci şi în judeţ. Că se asfaltează drumuri, că se construieşte un cămin cultural sau se renovează o şcoală, important este că-i de muncă, iar milioanele curg.
XXX
Astfel, firmele Alcon Grup 2001 şi Cartagena Construct vor împărţi 3.668.029,87 lei, fără TVA, după ce au câştigat licitaţia publică organizată de Primăria comunei Istria, în calitate de autoritate contractantă, pentru execuţia lucrărilor aferente obiectivului de invesţii „Construcţie Cămin Cultural - comuna Istria, judeţul Constanţa".
Conform listafirme.ro, firma Alcon Grup 2001, cu sediul în comuna Cumpăna, a avut în 2023, ultimul an raportat, o cifră de afaceri de 516.126 lei şi un profit de numai 21.274 lei, obţinut cu un număr mediu de şapte salariaţi. Asta după ce, în 2022, cifra de afaceri a fost de… 3.568 lei!
Cealaltă companie din asocierea câştigătoare, Cartagena Construct, cu sediul în municipiul Constanţa, a raportat în anul 2023 o cifră de afaceri de 1.477.072 lei şi o pierdere de 27.740 lei, angajând un număr mediu de cinci salariaţi.
Un contract bun, cu o valoare totală de 3.253.812,6 lei, fără TVA, au prins şi firmele Vila General Construct şi Ralycom SRL, care vor executa lucrările pentru obiectivul de investiţii „Reparaţii şi modernizare trotuare pe strada Constanţei, comuna Târguşor, localitatea Târguşor, judeţul Constanţa". Entitate contractantă - Primăria comunei Târguşor.
În anul 2023, firma Vila General Construct a raportat o cifră de afaceri de 19.921.531 lei şi un profit net de 805.580 lei, la care au contribuit 63 de salariaţi (număr mediu), în timp ce Ralycom SRL a avut în anul 2024 o cifră de afaceri de 3.479.400 lei, un profit net de 120.874 lei şi un număr mediu de 10 salariaţi.
Nu în ultimul rând, nu mai puţin de 8.178.265,54 lei intră în conturile firmei Asfalt Dobrogea, care şi-a adjudecat licitaţia publică organizată de Primăria comunei Mereni, autoritate contractantă, pentru execuţia lucrărilor în cadrul proiectului de investiţii „Modernizare infrastructură rutieră în localitatea Mereni - 4.914 km, comuna Mereni, judeţul Constanţa", finanţat prin Programul Naţional de Investiţii „Anghel Saligny”.
Înfiinţată în anul 2008, cu sediul în municipiul Constanţa, Asfalt Dobrogea este o companie binecunoscută în domeniu, care a câştigat multe astfel de contracte. În 2023, ultimul an raportat, firma a avut o cifră de afaceri de 72.706.094 lei şi un profit net de 633.463 lei, realizat cu un număr mediu de 183 de salariaţi. Trebuie remarcat faptul că, din 2019 şi până în 2023, cifra de afaceri a companiei a tot coborât, de la 113.379.513 lei, până la cea menţionată anterior.