r Tendințele din evoluția economiei românești
- Publicitate -
Institutul Național de Statistică a dat publicității rezultatele anchetei de conjunctură pentru perioada decembrie 2015 - ianuarie 2016. Managerii din industria prelucrătoare preconizează, pentru următoarele luni, o relativă stabilitate a volumului producției. Pentru activitatea de fabricare a produselor farmaceutice de bază și a preparatelor farmaceutice se va înregistra tendință de creștere, în timp ce pentru fabricarea băuturilor tendința va fi de scădere accentuată. Pentru prețurile produselor industriale și numărul salariaților se prognozează o relativă stabilitate.
În activitatea de construcții va avea loc o scădere a volumului producției, a stocului de contracte și comenzi și a numărului de salariați. Prețurile lucrărilor de construcții vor fi stabile.
În sectorul comerț cu amănuntul, managerii au estimat o tendință de relativă stabilitate a activității economice. Angajatorii prognozează o creștere a numărului de salariați. Volumul comenzilor adresate furnizorilor de mărfuri de către unitățile comerciale va avea o relativă stabilitate. Prețurile de vânzare cu amănuntul vor fi și ele stabile. Cererea de servicii (cifra de afaceri) va cunoaște o creștere moderată în următoarele luni. În sectorul serviciilor se estimează o relativă stabilitate a numărului de salariați și a prețurilor de vânzare sau de facturare ale prestațiilor.