Vicepremierul Tánczos Barna a preluat interimar conducerea Ministerului Agriculturii, anunțând principalele priorități pentru perioada următoare: subvențiile pentru fermieri, decontările pentru motorină și schemele de sprijin pentru agricultură.
- Publicitate -
Priorități imediate la Ministerul Agriculturii
Noul ministru interimar al Agriculturii, Tánczos Barna, a subliniat că instituția este una complexă, cu numeroase provocări urgente.
„În principiu, interimatele sunt de rutină, dar în momentul de faţă, având foarte multe teme stringente, cu siguranţă vom lua decizii importante chiar şi în câteva zile. Programele de sprijin pentru agricultori și investițiile din fonduri europene trebuie să continue fără întreruperi și să putem răspunde provocărilor care afectează sectorul agricol", a declarat acesta.
Fermierii din Constanța cer stabilitate și soluții rapide
Fermierii constănțeni privesc însă cu îngrijorare instabilitatea politică și cer numirea rapidă a unui ministru plin, în contextul apropierii perioadei de recoltare.
„Instabilitatea politică face ca agricultura să sufere. În momentul când o să recoltăm și trebuie să vindem marfa în zona de conflict din Golf, va fi complicat. Arabia Saudită, Iordania, Egipt sunt țările în care ducem noi marfa. Dacă vor rămâne în conflict, nu prea vom avea unde vinde, abia atunci o să avem o problemă majoră cu valorificarea producției din 2026. Trebuie să mai găsim piețe alternative.
Suntem foarte reticenți la piața din China, spre exemplu, nu știm să o folosim. România produce de trei ori mai multe cereale decât necesarul. China este o piață foarte mare, care ar putea capacita producția din România. Dar pentru asta trebuie acorduri. Din punctul meu de vedere, asta ar trebui să facă ministerul în următoarea perioadă”, a declarat Mircea Chipăilă, vicepreședintele Asociației Producătorilor Agricoli din Dobrogea.
Agricultura României în 2026: provocări și oportunități
În contextul actual, sectorul agricol din România se confruntă cu provocări majore legate de instabilitatea politică, piețele externe și necesitatea diversificării exporturilor. Identificarea de noi piețe, precum China, și încheierea unor acorduri comerciale solide devin esențiale pentru valorificarea producției agricole excedentare.