Afacerile cu cereale dețin topul evazionismului fiscal în județul Constanța, după cum reiese din dosarele înaintate procurorilor de către Garda Financiară Constanța.
- Publicitate -
Iată două noi cazuri relatate de comisarul șef secție Cristian Radu. Delta Seeds SRL Constanța, al cărei administrator este Halil Hasan, un personal domiciliat în Bulgaria, și-a dedus în mod nejustificat, în februarie 2011, suma de 10.608.000 lei TVA. Firma achiziționase cereale de la două societăți fantomă, din București, care s-au ales cu sesizări penale.
Delta Seeds a virat, în totalitate, contravaloarea facturilor de avans emise de cele două firme fantomă, deducându-și în mod nejustificat TVA aferent, deși până la data controlului nu a primit marfa pentru care a plătit contravaloarea. Prejudiciul produs bugetului de stat este de 10.608.000 lei.
La rândul ei, firma Media Consult Sistem SRL, din Constanța, care nu funcționează la sediul social declarat, a vândut produse agricole și îngrășăminte în valoare de 5.269.524 lei.
Pentru că nu au putut verifica evidența financiar-contabilă, comisarii au apreciat că societatea a obținut venituri fără a le declara. Prejudiciul estimat este în sumă totală de 1.699.846 lei.