Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Medicii veterinari au închis un restaurant și un depozit

de Redactor 22 Miercuri, 25 Iunie 2008 210 < 1 min citire
În perioada 16-22 iunie, medicii veterinari din cadrul Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Constanța au efectuat 151 de acțiuni de control în rândul agenților economici constănțeni, în urma cărora au aplicat cinci amenzi contra-venționale în valoare de 12.000 de lei.
Pe lângă aceste amenzi, au mai fost retrase de la comercializare și confiscate 865 de kilograme de carne și produse din carne, 295 de kilograme de lapte și produse lactate, 370 de kilograme de pește și produse din pește, cinci kilograme de ouă, 126 kilograme de produse de origine non animală, valoarea totală a produselor fiind stabilită la 15.372,4 de lei. De asemenea, din cauza neregulilor constatate în urma controlului, doi agenți economici au primit avertismente pentru remedierea deficiențelor, în timp ce altor doi, un restaurant și un depozit de orez, le-au fost emise ordonanțe de interzicere a activității.
În paralel cu acestea, medicii veterinari detașați pe litoral au efectuat 112 verificări, în urma cărora au aplicat amenzi în valoare de 2.000 de lei și au emis cinci avertismente.
Taguri
Articolul anterior Romania’s central bank to raise key interest rate to 10% on inflationary expectations, analysts say
Articolul următor Parlamentarul tătar Aledin Amet, susținut de conaționali în plenul Camerei Deputaților

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei