Astăzi, 5 iulie, ora 11.55, polițiștii Secției 5 au fost sesizați prin 112, cu privire la faptul că, din sala special amenajată pentru bunurile candidaților la Bacalaureat, a fost furat un telefon mobil. Sesizarea a venit de la o elevă a Grupului Școlar C.A. Rosetti.
- Publicitate -
Din primele cercetări, oamenii legii au stabilit faptul că, membrii comisiei de supraveghere a examenului, în urma verificării locațiilor adiacente sălilor de examinare, au găsit în grupul sanitar al liceului, telefonul respectiv, întocmind un proces verbal în cadrul comisiei. Acesta a fost predat polițiștilor, ulterior elevei pe bază de dovadă, aceasta sesizând și în scris sustragerea telefonului.
Polițiștii au demarat o anchetă, în vederea stabilirii cu exactitate a aspectelor sesizate, dacă într-adevăr telefonul a fost furat sau eleva respectivă a încercat să fraudeze examenul și risca să fie prinsă.