Duminică, 07 Iunie 2026

Anchetă după moartea celor doi frați înecaţi în pârâu. Familia a mai pierdut doi copii în trecut

de Madalina PETRESCU Marţi, 03 Februarie 2026 93 < 1 min citire
Anchetă după moartea celor doi frați înecaţi în pârâu. Familia a mai pierdut doi copii în trecut
Reprezentanţii Protecţiei Copilului Sibiu fac verificări la familia din localitatea Chirpăr ai cărei copii au decedat luni, înecaţi în pârâul din comună, după ce, anterior, au mai decedat doi fraţi în urma complicaţiilor la o pneumonie, informează un comunicat de presă al instituţiei.
În ceea ce priveşte copilul rămas în familie, precizăm că legislaţia în vigoare nu permite instituirea automată a unei măsuri de protecţie specială. În contextul decesului a patru copii în cadrul aceleiaşi familii, situaţia este tratată de DGASPC Sibiu ca o posibilă situaţie de risc, fapt care impune desfăşurarea unei verificări şi evaluări complexe, conform prevederilor legale, fără ca acest fapt să conducă automat la instituirea unei măsuri de protecţie specială care să conducă la separarea copilului de familie", se precizează în comunicatul de presă.
Părinţii şi copilul vor beneficia de servicii de consiliere psihologică, măsură de suport şi prevenţie, gratuit în cadrul Centrului de zi de consiliere şi sprijin pentru părinţi şi copii "Iasmina", serviciu social aflat în subordinea DGASPC Sibiu.
Doi fraţi, o fetiţă de şase ani şi un băiat de opt ani, au decedat luni, după ce au căzut în apa pârâului din comuna Chirpăr.
Taguri
Articolul anterior Aproape 2.000 de copii din municipiul Constanța beneficiază de alocația de stat
Articolul următor Consumatorii din Constanța și localitățile din jur rămân miercuri fără curent

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei