Doi părinți au fost trimiși în judecată după ce și-au retras unul dintre copii de la școală și au ales să își educe cei trei copii printr-o formă de homeschooling nerecunoscută de legislația din România.
- Publicitate -
Potrivit procurorilor, unul dintre copii a fost retras din învățământ în 2019, iar ceilalți doi nu au fost înscriși la grădiniță sau la școală, deși aveau vârsta legală pentru învățământul obligatoriu.
Cei doi sunt acuzați de împiedicarea accesului la învățământul general obligatoriu. Totodată, procurorii au solicitat numirea unor curatori care să reprezinte interesele celor trei minori în procesul penal.
Dosarul a fost trimis spre judecare instanței competente, conform adevărul.ro.