Duminică, 07 Iunie 2026

Fregata „Regina Maria” a ajuns în premieră în portul La Goulette din Tunisia

de Andreea CARAUA Joi, 18 Septembrie 2025 285 < 1 min citire
Fregata „Regina Maria” a acostat, zilele trecute, în portul La Goulette din Tunisia, pentru refacerea capacității de luptă.
Prezența navei militare românești pentru prima oară într-un port tunisian este o oportunitate de a promova dialogul, în spiritul transparenței și cooperării internaționale", au transmis reprezentanții Forțelor Navale Române.
În perioada 11 septembrie – 8 octombrie, fregata „Regina Maria” este nava-comandant a grupării navale a Operației NATO Sea Guardian, din care mai face parte și nava purtătoare de rachete „Vukovar” (Croația). Gruparea navală NATO este comandată de comandorul Victor-George Durea și desfășoară activități de monitorizare a traficului naval din bazinul central al Mării Mediterane, pentru asigurarea securității pe flancul sudic al NATO.
Sea Guardian este o operație NATO non-articol 5, care are scopul de a descuraja terorismul și potențialele amenințări la adresa Alianței Nord-Atlantice, precum și de consolidare a securității maritime regionale.
Taguri
Articolul anterior Un nou accident rutier grav s-a produs pe bulevardul Mamaia. Unul dintre șoferii implicați era băut
Articolul următor Oraș sufocat de ambuteiaje! Câte zile pe an pierd șoferii constănțeni în trafic

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei