Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Au început Zilele Municipiului Medgidia

de Carmen MOCANU Joi, 30 August 2012 360 2 min citire
În perioada 29 august – 02 septembrie, la Medgidia are loc cea de-a XIII-a ediție a Zilelor Municipiului Medgidia.
Deschiderea oficială a avut loc, ieri, de la ora 9.00, pe platoul din fața Casei de Cultură a Sindicatelor "Lucian Grigorescu" când, în timp ce drapelele se înălțau pentru a anunța sărbătoarea, Fanfara "Dan Spătaru" a intonat imnul Medgidiei, al României și al Uniunii Europene. Viceprimarul municipiului Medgidia, Luminița Vlădescu, le-a urat cetățenilor prezenți să aibă o sărbătoare frumoasă, îndemnându-i să participe la activitățile culturale, sociale, precum și la spectacolele care vor avea loc în aceste zile.
"Astăzi vom da startul celei de-a XIII-a ediții a Zilelor Medgidiei, sărbătoarea noastră, de care vă doresc să vă bucurați, așa cum simțiți fiecare, și să luați parte la activitățile pe care le-am pregătit, atât pentru cei mici cât și pentru cei mari", a spus viceprimarul Luminița Vlădescu. Prima zi a manifestărilor a continuat cu un concurs de desene pe asfalt, la care au participat copiii din grădinițe. Grupați pe echipe, aceștia au avut ca temă de desen "Casa bunicii", juriul acordându-le tuturor premii și diplome. Tot ieri, la Biblioteca Municipală a fost amenajată și expoziția de carte și fotografie "Medgidia - orașul cu nume de sultan".
Astăzi, în cea de-a doua zi a sărbă-torii orașului, vor avea loc, în cea mai mare parte activități socio-umanitare. Între orele 9.00-18.00 va fi deschis publicului un târg umanitar cu vânzare de produse fabricate în Dobrogea, organizat de Asociația Voluntarilor din Medgidia, în Piațeta Decebal. Între orele 10.00-15.00 la Biblioteca Municipală se va desfășura proiectul V.I.S.E - Valorizarea Inovației în Suport Educațional - atelier de desene animate. 
Un alt târg cu vânzare adresat locuitorilor Medgidiei este cel organizat de Asociația MED-CER, între orele 10.00-18.00 în Piațeta Decebal, ce oferă spre cumpărare diferite produse artizanale. Și Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu" a pregătit, începând cu ora 12.00, un târg cu obiecte fabricate manual, destinate vânzării.
Taguri
Articolul anterior Liberalii, rezervați în privința unui protest pe modelul lui Ghișe
Articolul următor Bilanțul celor 49 de zile la Cotroceni petrecute de Antonescu

Comentează știrea

christian louboutin new york
28 februarie 2014
christian louboutin new york

designer bridal shoes vintage Stiri Politică : Au început Zilele Municipiului Medgidia | Ziarul Cuget Liber de Constanta Online christian louboutin new york http://blog.fiorillifamily.com/images/christian-louboutin-sandals.asp

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei