Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Bugetul municipiului Medgidia, aprobat la a treia încercare

de Carmen MOCANU Vineri, 12 Februarie 2016 166 1 min citire
Bugetul municipiului Medgidia, aprobat la  a treia încercare
Consilierii locali din Medgidia s-au întrunit, miercuri seara, în ședință de îndată, spre a analiza cele cinci proiecte de hotărâre inițiate de primarul Marian Iordache. Cel mai important proiect de pe ordinea de zi a vizat bugetul municipiului Medgidia, proiect care a mai fost supus spre aprobare aleșilor locali, dar a fost respins de două ori.
În cele din urmă, consilierii locali au înțeles că interesul cetățenilor este cel mai important și au lăsat orgoliile de-o parte, astfel că proiectul a fost adoptat. Astfel, veniturile din bugetul de funcționare al Medgi-diei sunt în valoare de 71.895.590 lei, din care 71.946.630 lei reprezintă cheltuieli. Bugetul de dezvoltare însumează 4.666.860 lei.
La punctul doi de pe ordinea de zi a fost aprobat bugetul de venituri și cheltuieli al SC Apollo Ecoterm SRL Medgidia, pentru anul 2016. Totodată, consilierii locali au aprobat și acordarea normei de hrană personalului Poliției Locale Medgidia, iar la punctul patru au votat proiectul de aprobare a numărului maxim de posturi de asistenți personali pentru persoane cu handicap grav, pentru anul 2016, conform Legii nr.448/2006(r1). Proiectul are la bază rezolvarea solicitărilor persoanelor cu handicap grav de pe raza municipiului, fiind aprobat un număr de 90 de posturi de asistenți personali pentru persoanele cu handicap grav. 
Taguri
Articolul anterior Socoteli pentru Primăria Constanța. PSD și ALDE s-ar logodi la locale, cu nunta la parlamentare
Articolul următor PNL Constanța va prezenta lista consilierilor locali până pe 15 martie

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei