Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Klaus Iohannis: "Este important de evitat ceva similar cu războiul rece"

de Carmen MOCANU Vineri, 03 Iulie 2015 129 < 1 min citire
"Este important de evitat ceva similar cu războiul rece"
Președintele Klaus Iohannis a declarat, ieri, referindu-se la necesitatea dialogului cu Federația Rusă, că este important de evitat ceva similar cu războiul rece și a precizat că nu a discutat, până la acest moment, cu președintele rus, Vladimir Putin. 
"Dialogul este întotdeauna important și împreună cu partenerii, atât din UE, cât și NATO, încercăm să evităm o situație în care animozitățile ar escalada în relația cu Federația Rusă. Este important de evitat ceva similar cu războiul rece și este, în același timp, important de găsit căi pentru continuarea unui dialog. România este exact pe aceeași lungime de undă ca și NATO și UE. În această etapă, România participă la aceste eforturi împreună cu partenerii din UE și NATO", a spus Iohannis, la Cotroceni, după întrevederea cu secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, întrebat fiind dacă a avut, de la preluarea mandatului, o discuție cu pre-ședintele rus, Vladimir Putin. 
El a subliniat că încă nu a discutat cu președintele rus. "Eu personal nu am avut, încă, un contact cu președintele Putin", a afirmat Iohannis.
Taguri
Articolul anterior "Șapte studenți vor face practică la cabinetul meu senatorial"
Articolul următor "Dacă ține la România, Ponta trebuie să-și dea demisia"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei