Vineri, 05 Iunie 2026

Klaus Iohannis amână referendumul

de Cuget Liber Vineri, 03 Martie 2017 155 < 1 min citire
Klaus Iohannis amână referendumul
Președintele Klaus Iohannis va amâna referendumul privind lupta anticorupție din România, au declarat surse oficiale de la Cotroceni, citate de Hotnews. Însă, șeful statului nu a renunțat la această idee, ci va folosi acest instrument ca poliță de asigurare în situația în care justiția din România va fi, din nou, pusă în pericol.
Sursele citate de Hotnews.ro au spus că protestele și-au atins scopul, iar ordonanța de urgență 13 privind modificarea Codurilor Penale a fost abrogată, iar în acest context referendumul ar reprezenta "un glonț în aer". 
La data de 23 ianuarie, când în țară sute de mii de oameni ieșiseră în stradă să protesteze față de OUG 13, președintele Klaus Iohannis a anunțat intenția lui de a organiza un referendum pe tema modificării Codurilor Penale. Demersul șefului statului a fost avizat pozitiv de parlamentari. 
Referendumul anunțat de Klaus Iohannis ar fi fost al șaptelea care se organizează în ultimii 27 de ani. 
Taguri
Articolul anterior Top trei alimente de post, ca să te hrănești ca la carte
Articolul următor Biletele la meciul dintre România și Danemarca, epuizate!

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei