Reprezentanții administrației municipale au lansat un anunț de licitație pentru construirea celor trei pasarele pietonale cu structură metalică ce vor fi amplasate în stațiunea Mamaia. Scopul realizării acestui proiect este acela de a fluidiza traficul auto și pietonal pe bulevardul Mamaia. Întreaga inițiativă are o valoare de 10 milioane de lei, din care contribuția Uniunii Europene se ridică la aproximativ 7 milioane de lei, cea a Guvernului, la 1,5 milioane de lei, în timp ce municipalitatea va trebui să aloce 171.270 de lei. Compania care se va ocupa de construirea celor trei amplasamente va primi 7.774.255 de lei. Potrivit documentației aferente proiectului, pasarelele trebuie să aibă teme arhitecturale în ton cu specificul zonei în care vor fi amplasate. Astfel, pasarela "Iaht", care va fi amplasată la intrarea sudică în Mamaia, la trecerea de pietoni semaforizată de lângă Satul de Vacanță, va avea forma punții unui iaht, cu proră și catarg.
- Publicitate -
Cea de-a doua pasarelă se va numi "Năvod și Pescăruș", iar amplasamentul său va fi la nodul central al stațiunii, în apropierea Cazinoului. Tema aleasă pentru această inițiativă permite construirea unei pasarele într-o formă neuzuală. Structura reprezintă ochiurile unui năvod, iar accesul dinspre Cazino se va face printr-o rampă circulară, în formă de melc, fără scări, care va putea fi utilizată și de persoanele cu dificultăți locomotorii. Pe partea cu lacul Siutghiol, pietonii vor putea urca pe pasarelă cu ajutorul unei rampe înclinate. Potrivit proiectului, rampa va pleca în curbă de pe pasarelă, în lungul bulevardului, spre Năvodari. La jumătatea ei, aceasta va fi întoarsă cu 180 de grade și va continua până la nivelul trotuarului.
Ultima pasarelă, intitulată simbolic "Val Retro", va fi amplasată în apropierea Hotelului Rex pentru a coincide cu arhitectura și vechimea construcției. Aceasta va fi realizată din fier forjat și va avea un design retro, amintind de perioada de sfârșit a secolului XIX. Firmele interesate să participe la această licitație își pot depune oferta până pe 5 decembrie, ora 11.00.