Luni, 08 Iunie 2026

Traian Băsescu începe, astăzi, o vizită oficială în Japonia

de Cuget Liber Marţi, 09 Martie 2010 195 < 1 min citire
Președintele Traian Băsescu va efectua o vizită oficială în Japonia în perioada 9-11 martie, la invitația Majestății Sale Imperiale, Împăratul Akihito, prilej cu care se va întâlni cu oficiali japonezi și va participa la deschiderea Forumului de afaceri româno-japonez.
În cadrul vizitei, președintele Traian Băsescu va avea întâlniri oficiale cu Majestățile Lor Imperiale, Împăratul Akihito și Împărăteasa Michiko, cu primul ministru și cu președinții celor două Camere ale Dietei japoneze, informează Administrația Pre-zidențială. De asemenea, șeful statului va avea întrevederi cu reprezentanții Federației Japoneze de Afaceri - Keidanren, va participa la deschiderea Forumului de afaceri româno-japonez și se va întâlni cu reprezentanții comunității românești din Tokyo.
Președintele român a mai făcut în 2005 o vizită în Japonia, când a avut o reuniune cu premierul din perioada respectivă, Junichiro Koizumi.
În anul 2009, Japonia și România au sărbătorit 50 de ani de relații diploatice, reluate în 1959.
Articolul anterior Câteva femei musulmane au protestat la Washington față de discriminarea pe criterii de gen
Articolul următor UDMR a pus ochii pe scaunul lui Geoană

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei