Vineri, 05 Iunie 2026

De patru ori mai mulți pacienți cu cancer de piele

de Alexandra MALACHI Miercuri, 02 Mai 2012 893 < 1 min citire
De patru ori mai mulți pacienți cu cancer de piele
Societatea Română de Der-matologie va derula, luna aceasta, o amplă campanie de informare privind melanomul, în care vor fi angrenați peste 300 de medici dermatologi din întreaga țară. Proiectul începe vineri și se va desfășura până pe 30 mai. Dr. Călin Giurcăneanu, președintele Societății Române de Dermatologie, a declarat că numărul cancerelor de piele a crescut de patru ori în ultimii 30 de ani. Printre factorii care ar putea contribui la apariția afecțiunii se numără stresul, alimentația, radiațiile solare, imunitatea scăzută și bolile metabolice.
"Acțiunea are scopul de a sensibiliza opinia publică față de pericolul expunerii la radiațiile solare, dar și încurajarea prezentării la medicul dermatolog pentru diagnosticul precoce al cancerului de piele", a menționat dr. Călin Giurcăneanu.
Acesta a recomandat celor care petrec mult timp în soare să folosească creme de protecție, iar celor care merg la plajă să nu se expună la razele soarelui între orele 10.00 și 17.00. Totodată, medicii au evidențiat necesitatea controlului la medicul dermatolog de fiecare dată când o aluniță se modifică.
Taguri
Articolul anterior Cartierul Palazu Mare, fără curent electric
Articolul următor Noutăți la Teatrul pentru copii Constanța

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sănătate

Ultima oră

Titlurile zilei