Vineri, 05 Iunie 2026

Un contract care nemulțumește pe toată lumea

de Florentina BOZÎNTAN Miercuri, 23 Martie 2011 411 < 1 min citire
Doctorii susțin că prevederile Contractului-cadru pe 2011 și 2012 nu sunt nici în avantajul medicului, nici al pacientului. Din contră, ei spun că vor duce la închiderea a numeroase cabinete.
"Noul contract ne impune să alegem cine primește medicamente compensate și cine nu, să nu consultăm mai mult de 20 de pacienți pe zi și să nu dăm rețete și bilete de trimitere unui pacient decât o singură dată la trei luni. La fel, să cerem coplată și să cumpărăm cititoare de carduri și servere din banii proprii, să introducem date pe cardurile de asigurat în loc să consultăm", susțin medicii.
Pe de altă parte, dr. Constantin Dina, director DSP, atrage atenția că principala nemulțumire este faptul că numărul pacienților înscriși pe listele lor va conta mai puțin când se vor împărți banii.
Taguri
Articolul anterior Constanța rămâne fără medici de familie
Articolul următor Să-l ajutăm pe Gabriel să se facă mare!

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sănătate

Ultima oră

Titlurile zilei