Sâmbătă, 06 Iunie 2026

ANM. CANICULĂ ȘI DISCONFORT TERMIC, astăzi și mâine, la Constanța

de Andreea PERHAIȚĂ Vineri, 01 Iulie 2016 150 < 1 min citire
ANM. CANICULĂ ȘI DISCONFORT TERMIC, astăzi și mâine, la Constanța
Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare de caniculă, disconfort termic și instabilitate atmosferică în toată țara, astăzi și mâine.
Potrivit meteorologilor, vineri și sâmbătă, vremea va fi călduroasă, pe arii restrânse caniculară în vestul și sudul țării, iar disconfortul termic se va accentua treptat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși pragul critic de 80 de unități, vineri, 1 iulie, local în sud, sud-est și, izolat, în celelalte regiuni, iar sâmbătă, pe 2 iulie, în cea mai mare parte a teritoriului.
Îndeosebi în zonele de deal și de munte, mai ales în cursul după-amiezelor și al serilor, vor fi averse cu caracter torențial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului și, izolat, grindină. Începând de duminică, 3 iulie, gradul de instabilitate atmosferică se va accentua și va cuprinde majoritatea regiunilor.
Taguri
Articolul anterior EURO 2016 / Lewandowski, al doilea cel mai rapid gol din istoria turneelor finale
Articolul următor Ministerul de Interne a suplimentat numărul de polițiști pe litoral

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei