Duminică, 07 Iunie 2026

Bilanțul Protecției Consumatorilor: amenzi de aproape 200 milioane lei în anul 2023

de Simona ANGHEL Miercuri, 27 Decembrie 2023 362 1 min citire
Bilanțul Protecției Consumatorilor: amenzi de aproape 200 milioane lei în anul 2023
Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a desfăşurat, în primele 11 luni ale anului 2023, 76.750 acţiuni de control, la nivelul întregii ţări, se arată într-un comunicat al ANPC, publicat de news.ro.
În cadrul acestora, comisarii ANPC au oprit de la comercializare produse alimentare şi nealimentare provenite din Uniunea Europeană, în valoare de circa 153,8 milioane lei şi, provenite din spaţiul extracomunitar, în valoare de aproximativ 32,7 milioane de lei, informează sursa menţionată.
În urma acestei măsuri dispuse, echipele de control au îndepărtat de pe piaţă produsele care constituiau un real pericol pentru sănătatea şi chiar viaţa consumatorilor, transmite sursa citată.
„Aceste creşteri spectaculoase ale cifrelor legate de activitatea noastră se datorează tuturor colegilor care au înţeles că este nevoie de o schimbare în bine. Este al doilea an în care trendul ascendent se menţine, arătând operatorilor economici că fermitatea este noul cuvânt de ordine. Mulţumesc tuturor comisarilor în pixul cărora au stat aceste măsuri, exclusiv în folosul consumatorilor", transmite Horia Constantinescu, preşedintele ANPC.
Dinamica acestor indicatori, în ultimii 3 ani, a înregistrat o creştere continuă, demonstrând intensificarea activităţii ANPC de supraveghere a pieţei, în scopul creşterii siguranţei consumatorilor şi a reducerii permanente a pericolelor potenţiale, la care aceştia pot fi supuşi din cauza neatenţiei sau neglijenţei unor operatori economici, informează ANPC.
Taguri
Articolul anterior Lansare numismatică. Monedă de argint dedicată lui Vladimir Ghika, fondatorul primului spital gratuit
Articolul următor Activitate intensă în minivacanța de Crăciun pentru polițiștii din Constanța

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei