Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Potrivit unui raport al Mare Nostrum, Cantitatea de deșeuri din plastic din nordul litoralului, de cinci ori mai mare față de 2008

de Florentina BOZÎNTAN Luni, 06 Iulie 2009 203 1 min citire
Organizația non-guvernamentală Mare Nostrum a desfășurat, în luna iunie, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Constanța și o firmă privată, proiectul "Green Week 2009". Scopul acțiunilor derulate a fost conștientizarea comunităților locale cu privire la protejarea mediului. Potrivit reprezentanților Mare Nostrum, informațiile aflate pe parcursul acțiunilor, cuprinse în raportul "Coast Watch", sunt îngrijorătoare. "Atât în zona de sud, cât și în cea de nord a litoralului s-a înregistrat o creștere semnificativă a cantității de deșeuri, în comparație cu anii precedenți", au arătat membrii ONG-ului.
Astfel, voluntarii au constatat că în nordul litoralului, în speță în Mamaia și Constanța, cantitatea de deșeuri din plastic a crescut de aproape cinci ori față de aceeași lună a anului trecut. "Situația este gravă, căci o sticlă de plastic se biodegradează în 4.000 de ani, iar o pungă de plastic care ajunge în apa mării poate duce la sufocarea peștilor", au mai arătat reprezentanții organi-zației. În ceea ce privește sudul litoralului, ecosistemul costier este "sufocat" de materiale de construcții.
"Poluarea zonelor costiere nu este deloc un aspect de neglijat, drept pentru care organizația ecologistă Marea Neagră și partenerii ei trag un semnal de alarmă, astfel încât instituțiile implicate în protecția mediului să ia măsuri le necesare pentru a stopa poluarea costieră", se mai arată în comunicatul remis redacției.
Articolul anterior Sosirea unui cargou din Canada alertează autoritățile constănțene
Articolul următor Banias consideră că "PD-L Constanța și-a redobândit identitatea"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei