Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Ce au găsit inspectorii DSV în restaurantele și magazinele alimentare din Constanța

de Andreea PERHAIȚĂ Miercuri, 23 Septembrie 2015 110 1 min citire
În numai o săptămână, acțiunile de supraveghere și control desfășurate de către inspectorii Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Constanța s-au materializat prin verificări la 123 de obiective, printre care 21 de restaurante, șapte fast-food-uri, o pizzerie, trei baruri, un beach-bar, 11 magazine alimentare, 17 laboratoare de cofetărie - patiserie, nouă depozite alimentare, 20 de hiper și super-marketuri, o cherhana, o carmangerie, o măcelărie, o unitate de procesare lapte, două pescării, trei brutării, cinci unități de morărit, trei unități de fabricare vin, o unitate de fabricare borș.
"În urma controalelor, au fost constatate neconformități cu privire la neîntreținerea spațiilor de prelucrare și depozitare în condiții corespunzătoare și etichetarea necorespunzătoare a produselor alimentare. Pentru abaterile de la legislația sanitară veterinară și pentru siguranța alimentelor, au fost aplicate două sancțiuni contravenționale, în valoare de 2.200 de lei", a declarat dr. Geronimo Brănescu, directorul executiv al DSVSA.
Au fost confiscate și retrase de la vânzare peste 7.100 de kilograme de carne și produse din carne, peste 1.200 de kilograme de lapte și produse lactate, 4.052 de kilograme de pește și produse din pește. Valoarea acestora este în cuantum de 119.718 lei. "Produsele confiscate au fost dirijate către unități de neutralizare a subproduselor de origine animală și a produselor derivate care nu sunt destinate consumului uman și distruse prin incinerare", a mai spus șeful DSVSA Constanța. 
Taguri
Articolul anterior Cer parțial înnorat și maxime de 27 de grade Celsius, astăzi, la Constanța
Articolul următor Zona Trocadero din Constanța, fără curent electric

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei