Dobrogea se află astăzi, până la ora 21:00, sub cod galben de caniculă, conform avertizării emise de Administrația Națională de Meteorologie. La Constanța, temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 și 33 de grade Celsius, iar disconfortul termic va fi accentuat.
- Publicitate -
Autoritățile recomandă evitarea expunerii prelungite la soare până la ora 18:00, consumul constant de lichide și limitarea efortului fizic în aer liber. De asemenea, sunt de evitat băuturile alcoolice și cele cu un conținut ridicat de cofeină sau zahăr, care favorizează deshidratarea.
O atenție specială trebuie acordată copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu probleme de sănătate. În sprijinul populației, farmaciile din municipiu oferă spații pentru răcorire și hidratare, iar în multe cazuri și măsurarea gratuită a tensiunii arteriale.
Pentru sesizări, constănțenii pot contacta Dispeceratul Primăriei Constanța la 0241.550.055 sau Dispeceratul Serviciului Protecție Civilă la 0737.552.271.