Senzația de sete este un mecanism normal prin care organismul vă transmite că are nevoie de lichide, însă, atunci când aceasta devine persistentă și intensă, chiar și după ce beți apă suficientă, poate indica mai mult decât o simplă deshidratare.
- Publicitate -
Una dintre cele mai frecvente cauze este diabetul zaharat. Atunci când nivelul glicemiei este crescut, organismul încearcă să elimine excesul de zahăr prin urină, ceea ce duce la pierderea de lichide și, implicit, la o senzație constantă de sete.
În astfel de situații, susțin medicii, setea este adesea însoțită de urinare frecventă, oboseală și, uneori, scădere în greutate.
Setea excesivă poate apărea și în cazul diabetului insipid, o afecțiune mai rară, în care rinichii nu reușesc să păstreze apa în organism din cauza unui dezechilibru hormonal.
De asemenea, anumite afecțiuni renale pot influența capacitatea organismului de a regla echilibrul hidric, ceea ce poate duce la sete persistentă.
Setea excesivă mai poate fi asociată și cu dezechilibre electrolitice, cum ar fi niveluri scăzute de sodiu sau potasiu, care afectează funcționarea normală a celulelor. În unele cazuri, poate apărea și ca efect secundar al anumitor medicamente, inclusiv diuretice sau unele tratamente pentru tensiune arterială.