Concursuri de pescuit, borș de pește, hamsii prăjite, concerte și spectacole, de asta vor avea parte turiștii, dar și locuitorii stațiunii Eforie, în lunile iunie și septembrie. Evenimentele sunt organizate de Primăria Eforie, în cadrul proiectului "Festivalul pescarilor", finanțat prin fonduri europene.
- Publicitate -
"Obiectivele noastre vizează îmbunătățirea percepției în rândurile comunității cu privire la importanța economică și culturală, ca o componentă a identității locale, a pescuitului, promovarea pescuitului și a artei culinare tradiționale, la nivel național, cu resurse turistice ale orașului Eforie, dar și informarea și educarea comunității și a turiștilor, despre particularitățile pescuitului în zonă și amenințările la adresa dezvoltării durabile a zonei", a explicat Cecilia Crețu, managerul de proiect.
Cele două ediții ale festivalului vor avea loc în iunie și septembrie, dar încă nu au fost stabilite datele precise. Atunci vor avea loc competiții pentru pescari profesioniști, amatori, dar și pentru copii. Apoi vom putea degusta din bunătățile preparate din pește proaspăt, din Marea Neagră. Gospodinele și pescarii se vor întrece, la rândul lor, în competiții culinare. Distracția se va încheia cu concerte, spectacole și focuri de artificii.