În trimestrul întâi 2015, rata locurilor de muncă vacante a fost 1,03 la sută, în creștere cu 0,12 la sută procentuale față de trimestrul precedent.
- Publicitate -
Potrivit datelor făcute publice de Institutul Național de Statistică, în primele trei luni au fost disponibile 45.100 de locuri de muncă, cu 5,400 mai multe față de ultimele trei luni ale lui 2014.
Comparativ cu același trimestru al anului 2014, rata locurilor de muncă vacante a crescut cu 0,13 la sută, iar numărul locurilor de muncă vacante a crescut cu 7.000.
cele mai mari rate ale locurilor de muncă vacante s-au înregistrat în administrația publică (3,13%) și în alte activități de servicii (2,55).
În industria prelucrătoare s-au concentrat aproape 27% din numărul total al locurilor de muncă vacante (12,0 mii locuri vacante), iar rata a luat valoarea de 1,10%.
Sectorul bugetar a însumat peste o treime din numărul total al locurilor de muncă vacante. Astfel, 7,8 mii locuri vacante se regăsesc în administrația publică, 5,5 mii locuri vacante în sănătate și asistență socială, respectiv 2,2 mii locuri vacante în învățământ.