Fondurile pentru investigațiile paraclinice efectuate în la-boratoarele constănțene au fost reduse drastic, a declarat dr. Mihaela Vrânceanu, director adjunct al Casei Județene de Asigurări de Sănătate (CJAS) Constanța. În consecință, "listele de așteptare pentru analize au crescut pentru că fondurile sunt mai puține și sunt mai multe laboratoare", a afirmat directorul adjunct al CJAS.
- Publicitate -
Astfel, pentru anul 2009, pentru investigațiile paraclinice au fost repartizate puțin peste 11,6 milioane lei. "Pentru primele cinci luni, laboratoarele au primit câte 1,2 milioane de lei. Pentru iunie, au primit 750.000 lei", a specificat dr. Vrânceanu. De menționat că suma repartizată pentru anul în curs este mai mică decât cea de anul trecut, când laboratoarele au primit peste 13,6 milioane de lei.
Potrivit conducerii CJAS, toate unitățile sanitare din județ vor primi fonduri mai puține decât anul trecut. "CJAS Constanța a trimis adrese pentru rectificarea bugetară, dar deocamdată nu am primit niciun răspuns", a menționat dr. Mihaela Vrânceanu. În 2008, rectificarea bugetară solicitată în iulie a fost efectuată abia în septembrie.