Joi, 04 Iunie 2026

Marea Neagră s-a dat în spectacol

de Andreea PERHAIȚĂ Luni, 21 Februarie 2011 540 < 1 min citire
Marea Neagră s-a dat în spectacol
Vântul puternic din ultimele 48 de ore, de la Constanța, s-a transformat într-o adevărată furtună pe mare. Valuri foarte mari au măturat plajele încă de sâmbătă noaptea, iar Marea Neagră a fost extrem de agitată și învolburată și în cursul zilei de duminică.
Spectacolul său a fost vizionat de zeci de constănțeni curajoși. Temperaturile scăzute și crivățul nu i-au putut ține deoparte pe iubitorii Mării Negre. Asta deși, în condițiile vântului foarte puternic, cele -2 grade Celsius de afară erau resimțite de corpul uman ca -6, -7 grade Celsius. Și mai încântați de reprezentația mării au fost pescărușii, care stăteau aliniați chiar la mal, pentru a pescui "bunătățile" aduse de valuri.
Pe plajele din sudul litoralului, unde digurile oferă adăpost, marea a înaintat foarte mult pe țărm, apropiindu-se periculos de construcțiile de pe plajă, mai ales între localitățile Eforie Nord și Eforie Sud. Specialiștii spun că acest fenomen este normal atunci când este furtună pe mare, iar apa se va retrage în zilele următoare.
Articolul anterior Ger, lapoviță și ninsoare în ultima săptămână a lui februarie
Articolul următor Cursuri de calificare pentru șomeri

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei